2013. november 24., vasárnap

"Kinezoológus" :-)



Bodai kiselőadásom röviden.

Hogyan és mire emlékszik testünk-lelkünk? 
Engem a fahéj illata a karácsonyra emlékeztet, egy hímzés látványa a nagymamámra és meghallom Bob Dylan hangját, akkor kertvárosi lakásunk nappalija ugrik be.

Vannak kellemetlenebb kapcsolások is, például ha fertőtlenítőt érzek, akkor gyerekkori fogorvosi élmények ugranak be, amik nem túl kellemesek, vagy ha nyers csirkehúst érzek, akkor a csirkevágás...

Így működünk. Érzékszerveink segítenek rögzíteni ezeket az élményeket. Vannak, amikre tudatosan emlékszünk, de rengeteg élmény van, amit például kineziológus tud a felszínre hozni, mint valamely aktuális probléma gyökerét. Ebben az izomteszt segít: kellemes emlékekkor erős izomválaszt, kellemetlenek esetén gyenge izomválaszt kapunk.

A lovak is emlékeznek. A gazdi autójának hangja, egy alma látványa vagy éppen a zab illata más emlékeket idéznek fel, mint mondjuk egy kutya, a gyógyszer íze vagy az ostor csattanása. De ők nem tudnak beszélni és a karjukon sem tudunk izomtesztet végezni. Hát akkor mit tehetünk? 

Amikor a gazdi reggel bemegy a ménesbe egy pillanat alatt megérzi, milyen hangulatban vannak a lovak. A lovas érzi, hogy le fog esni, még mielőtt ledobná őt a ló. Ló és lovas illetve állat és ember között létrejön egy kapcsolat. Képesek egymás hangulatát, szándékait megérezni. Ezt a hidat használjuk fel.

A ló és a kineziológus közötti hidat megteremtő személyt szurrogátnak hívjuk. A szurrogát ráhangolódik a  lóra, aztán rajta keresztül - mert neki van karja és tud beszélni - teszteljük, mire van szüksége a lónak.

Mi mindent deríthetünk ki így? Hogy van-e bármilyen strukturális elváltozás, hogy a személyes ökonómiájában van-e probléma, hogy érzelmileg blokkolódott-e illetve hogy az energetikai rendszerében van-e szükség korrekcióra.

LÓ! Fantasztikus állat. 
Hálás vagyok a lovaknak. Néhány éve ez a szó félelmet idézett fel bennem. A nagy és kiszámíthatatlan állattól való félelmet. Sikerült átírnom ezt a társítást. Ha most lóra gondolok, erőt érzek. Hidat. Érintést, amibe mindketten belefeledkezünk. Megáll az idő, nincs gondolat, nincs semmi. Csak a bizalom, a biztonság, boldogság, barátság.

Kösz Donja, hogy te már előbb tudtad, mint én, hogy ez jó lesz nekem. Love.



2013. november 15., péntek

Írd újra a múltad, hogy megváltozzon a jövőd



Ezt a mottót gondoltam ki arra, amivel foglalkozom. 
Hogy miért? Mert azt a folyamatot fogalmazza meg, ami az együtt töltött egy órában történik.

A kineziológus a múltban összegyűjtött érzelmi blokkokat keresi meg és oldja fel. Mintákat, sémákat keres, amelyek a jelen problémái mögött állnak. Nagy kövek esnek le ilyenkor, az ember felszabadul, levegőhöz jut, átértékeli múltat, megérti, hogyan működött eddig.

Ez önmagában nem mindig elég. 

Szükség van arra is, hogy megtervezzük a jövőt, kitaláljuk, hogyan és merre tovább. Ebben a coach segít. Megkeresi a kliens forrásait, értékeit, a fejlődés irányát. 

Kineziológia és coaching.
Én imádom ezt az öszvért :-)


2013. október 1., kedd

Árak



Bármennyire szívesen csinálom is, a segítségem pénzbe kerül.

Ha eljössz hozzám, az egyórás ülés 9 ezer Forintba kerül.
Ha nem tudsz eljönni, skype-on is kapcsolódhatunk. Ha nem éppen hétvégén vagy este találkozunk, az ár ugyanaz.

Ha én megyek hozzád vagy a cégedhez, a feladattól függ az ár. 

Természetesen számlaképes vagyok.

2013. szeptember 11., szerda

Pasiknak is...



"Én úgy voltam ezzel a kineziológiával, hogy bár elég egy tudálékos fazon vagyok, (ugye Bori?!:) és szeretek mindent megérteni, vagy felkészülni rá, úgy gondoltam ebben az esetben nem ezt teszem. Persze tudom mit jelent, de szigorú logikával végiggondolni nem akartam, mert tudtam, abból egy jó kis elhessegetés lesz, vagy kifogásba menekülés, ha saját magamról, vagy bármilyen változásról, vagy szembenézésről legyen szó, és a végén már nem fogok benne hinni. 


De most azt találtam jónak, ha ebben az esetben átadom magam a szakembernek , hogy segítsen, hogy vezessen, hogy nyissa ki a szemem, a lelkem, vagy mondja keményen az arcomba a tutit, vagy ébresszen fel. Ehhez viszont marha nagy bizalom kell, hogy érezzem jól csinálja amit csinál, jó abban amit csinál, jó szakember, jó a kisugárzása, és amikor velem van teljesen velem foglalkozik, hisz a lelkemet nyitom meg. Mázlim volt, Borit ismerem, pontosan tudtam, hogy benne bízhatok, és jó kezekben vagyok.


Persze azzal is tisztában voltam, hogy nem fog finomkodni, nem Csernus-féle rideg keménységgel, hanem nőies finomsággal, de őszintén megkapom ha valamit nagyon nem akarok magamban felismerni. De erre ritkán volt szükség, omlottak le a falak maguktól is, jöttek a felismerések, kitisztult egyre jobban minden, lélekben egyesültem felmenőimmel,és megértettem családomat, és megéltem az élményeket amikre szükségem volt. Természetesen ez jó melós dolog, de Bori szuper pedagógus is, szóval jó kezekben vagyunk.
Mindig mindenből tanul, fejleszti magát,fejlődik folyamatosan,ez lehet nekünk is példa!
Csak ajánlani tudom.

Legyetek bátrak!"

2013. augusztus 24., szombat


Akkora mázlim van, hogy baràtnőmnek mondhatom az egyik legeslegjobb szakembert a kineziològia és coaching területen! Ez az én véleményem, de biztos vagyok benne, hogy mindenki így látja egy-egy oldás/ coaching utàn. Azt semmiképp sem vallom, hogy elfogult vagyok. Rengeteg véleményt írtam már éttermekről, masszőrökről ès más szolgáltatásokròl és nagyon fontos számomra, hogy az 'igazat és csakis az igazat" osszam meg és adjam a nevem hozzá.

A kineziològiai oldàs számomra olyan, mint egy varázspàlca. Varàzsigével (lehet ez egy segítő mondat vagy màs hàzi feladat) vagy anélkül eltűnteti az èvek ès/vagy generàciòk során felhalmozòdott stresszt és blokkokat. No de a halandònak kell egy segítő tündér, aki odaadja a pálcát ès elindìtja a helyes ùton, ő lenne a Bori. Volt szerencsém személyesen és Skype-on keresztül is megélni oldàsokat és minden egyes alkalommal mintha egy ezer tonnàs kő hagyta volna el a lelkemet.

A coaching kicsit más kategòria, de a kineziológiával kombinàlva abszolút nyerő páros. Az a lényege, hogy az edződ (a coach) a legjobbat hozza ki belőled az èlet különböző területein. Nèha kell, hogy valaki szeretettel megrugdosson kicsit, hogy elèrd a cèljaidat; ebben segît a coach, mègha nem is tudod konkrètan, mik is azok a célok. Itt lép szînre a kineziològia, ahol a coach-kineziològus ki tudja tesztelni a helyes utat. Körülbelül egy hònapja edz Bori a karrierem területén és álmomban sem mertem volna gondolni, hogy ennyit fogok előre haladni ilyen rövid idő alatt. Minden egyes alkalom után alig tudom kivàrni a következőt ès biztosan tudom, hogy nem èn vagyok az egyetlen, aki így èrez.

Bori egy olyan kineziològus ès coach, aki szívvel-lèlekkel  űzi a szakmáját, állandóan továbbképzi magát ès borzasztóan tapasztalt. Szerencsésnek mondhatja magát mindenki, aki a kezei közè kerül.

2013. július 30., kedd

Azt gondolom, hogy a változás...

... mindig jó (valamire:-)).
Tudom, hogy ezt nem olyan könnyű megemészteni, de akkor is.

Könnyebb ezt elhinni azokban a helyzetekben, amikor tetszik a változás.  De ha kellemetlen, fájdalmas, megerőltető, akkor beszippanthat az új helyzet.
Vannak olyan kellemetlen változások, amik akaratunkon kívül érnek minket. Ezekkel nem nagyon tudunk mit kezdeni. Illetve persze bosszankodhatunk egy sort (vagy többet), de annak sok értelme nincs. Annak viszont van értelme, hogy keressük a lehetőségeket, hogy hogyan másszunk ki belőle, illetve hogy mit tanulhatunk ebből a jövőre nézve. (ha mást nem, az elfogadást, elengedést)

Van olyan változás is, melyre önként vállalkozhatunk, ha látjuk hogy szükség van rá. Van ezekből is kellemesebb és kevésbé kellemes fajta. Bizonyos értelemben egyszerűbbek, mint a váratlan változások, mert ahelyett, hogy a körülmények kényszerítenének rá, magunktól megléphetjük őket, fel tudunk rájuk készülni.

Mondani könnyű, igaz? Nem tudhatjuk, hogy mi lesz a változás után, mert még nem voltunk ott. Épp ezért sokszor választjuk az ismert rosszat az ismeretlen kitudjamivel szemben. De Yoda és Dumbledore is megmondták, hogy nem feltétlenül a könnyebb út a helyes is :-)

A többit rád bízom :-)

2013. július 29., hétfő



"Az én életembe akkor érkezett a kineziológia, mikor azt hittem, nincs remény, a bögre tejből sehogy sem lesz vaj, hiába kepesztek, nekem lőttek. 
És Bori. Bori szintén akkor érkezett az életembe, mikor azt hittem, nincs remény. Bori szuper barát, fantasztikus munkatárs, kiváló empata és remek társaság. Minél többet beszélgetsz vele, annál inkább az a benyomásod, hogy a világ másképp is megközelíthető, hogy rengeteg nézőpont létezik a tieden kívül, és hogy mindenben meg lehet látni a jót. Ha nem jártam volna nála oldáson, akkor is azt gondolnám, hogy hatalmas szerepe van abban, hogy megváltozott az életem, hogy jobb lett az életem. 
De most maradjunk a szakmánál. Elmentem oldásra. Mert akkoriban elmentem misére és pártgyűlésekre és jósnőhöz és remetéhez és a kocsmába. Mert azt gondoltam, mindegy mi ez, mennyire hiszek benne vagy sem, magamról biztosan tanulhatok valamit. És aztán függő lettem. Utánaolvastam, belemélyedtem, de ami a legfontosabb, átéreztem. 
Néha úgy ébredek, hogy azt kérdezem: mi ez most? Miért történik? Miért épp így reagálok? Mi a baj velem? És hogyan tovább? Miért félek ennyire, mikor tudom, hogy képes vagyok rá? Mi lesz velem?
Ilyenkor felkeresem Borit és a kép kitisztul. Minden rezdülésében azt érezheted, amit ő csinál - a tanácsadás, a segítő kéz - szóval hogy ez az egész a szenvedélye, hitvallása és átadod magad, mert nem is tehetsz másképp. A nyitottsága téged is kinyit, a be- és elfogadás pedig téged is toleránsabbá tesz. 
Ha jobbítani akarsz az életeden vagy csak új perspektíva kell, én szeretettel és őszintén ajánlom Borit! TEK? Nem, nem a terrorelhárítás. Hogy mi is ez? Próbáld ki!"

2013. július 15., hétfő

A bűntudatról



Mikor érzünk bűntudatot? Ha úgy érezzük, hibáztunk. Megbántottunk másokat vagy érezzük, valahogy máshogy kellett volna valamit megtenni vagy már előre tudjuk, hogy mi fog történni a tetteink miatt és ez mint egy ketyegő bomba rányomja bélyegét az állapotunkra.

A bűntudat egy követező kérdést vet fel: mi a bűn? Mi számít hibának és ki szerint?

Ha most visszagondolva észreveszem, hogy valamit nem úgy kellett volna megtennem, mint akkor, abból az következik, hogy akkor nem tudtam még így gondolkodni, tehát arra a viselkedésre voltam képes. Ha ez így vagy - és nem hibám tudatában választottam mégis a könnyebb utat - akkor ami akkor történt, az nem bűn, csupán az a cselekedet, amire ott és abban a pillanatban képes voltam. Az ilyen hibákért nem okolhatom magam, hiszen ha mindig tökéletesen tudnék viselkedni, akkor én lehetnék a tökéletes ember, ugye?

Mivel most már látom, hogy hogyan kellett volna cselekednem, fejlődtem a hiba által. Tehát a hiba szükségszerű volt és nem bűn, hiszen általa lettem bölcsebb. E látásmód szerint nincs is bűn, tehát nincs is miért bűntudatot éreznem. 

Az is előfordul, hogy pontosan tudjuk, mit kellene tennünk, de képtelenek vagyunk rá, valamilyen kötelék  vagy minta fogva tart minket. Az viszont ciki, ha pontosan tudjuk, mit kellene tennünk, de szánt szándékkal és a következmények tudatában épp az ellenkezőjét tesszük, hogy másoknak nehézséget okozzunk (bár ekkor is csak erre vagyunk képesek).

Ha ez ilyen egyszerű, akkor miért érzünk folyton bűntudatot? Mert ezt tanultuk. Otthon, az iskolában, templomban, felnőttek közt, a hazánkban szabályokat tanulunk és azt, hogy ha ezektől eltérünk, azért büntetés jár. A kérdés az, hogy mely szabályok támogatnak és melyek korlátoznak engem...

2013. július 12., péntek

A felelősségvállalásról





Az érzelmeinket az elvárásaink és szükségleteink váltják ki.  Ha vállalod a felelősséget a saját érzéseidért - de mások érzéséiért nem -, sok konfliktust elkerülhetsz. 
Ha az érzelmeidért már tudod vállalni a felelősséget, akkor a tetteidért is könnyen fogod tudni vállalni. 

Hogy miért? 
Mert akkor nem fogsz függeni mások értékítéletétől. Akkor minden bűntudat nélkül elmondhatod: én megtettem mindent, amit jónak láttam. Nem vagyok tökéletes, követhetek el hibákat. Persze másoknak is lehetnek kívánságaik és elvárásaik, amelyeket vagy nem ismersz, vagy amelyeket nem tudsz valóra váltani. De az már az ő dolguk, hogy hogyan kezelik azokat.


Ha ezt sikerül tudatosítani, akkor észre tudjuk venni, ha mások bennünket manipulálva, bűntudatot keltve próbálnak ránk hárítani a saját feladataik közül bármit, de magunkait is fülön csíphetjük hasonló folyamatokban.

Tehát ahelyett, hogy azt mondanám: "Halálra idegesít ez a tüttyögő kocsi itt előttem, el fogok késni miatta." Inkább így fogalmazok: "Ideges vagyok, mert már megint nem indultam el időben."

Mint ahogy fordítva nem én vagyok felelős azért, mert neked nincs ma jó kedved és azért sem, ha a másiknak nincs valamije, nekem pedig van.

2013. május 21., kedd

Gyítepaci


Érezted már azt, hogy ha kiderült hogy félsz valamitől, akkor onnantól kezdve már nem tudtál semmi másra gondolni?
Jójójójó, persze, hogy volt. Na, de olyan is volt, hogy azért nem hagyott békén a dolog, mert érezted, hogy húz és húz magához az a valami, ami a félelmen túl van? Csak azt tudtad, hogy oda kell menned és át kell jutnod a félelmen, mert......... mert, kitudjamiért.

Na kábé ezt éreztem, amikor már felnőtt koromban rájöttem, hogy a lóállattól (is) félek. Egy gyűrűfűi osztálykirándulás alkalmával úgy tudtunk ráimádkozni egy lányt a lóra, hogy megígértem, ha ő felül, én is felülök. Hát felült. Nem volt mese, nekem is fel kellett ülnöm. (Edit, emlékszel?) Ennek jó pár éve. Nem hagyott nyugodni a dolog, mert ott fennt már nagyon jó volt. Tavaly még egyszer megtörtént ez. (Donja emlékszel?)


Elolvastam egy lókineziológia könyvet. Oldottam egy lovat. Asszem a sorsom megpecsételődött. Lassan kezdem érteni, mi ez a mágneses erő.

Folyt.köv.

2013. május 19., vasárnap

Coach&kineziológus


Coaching - business coaching... vajon mi köze lehet ennek a kineziológiához? :-)

Végül is nem nagy ördöngösség. Hasonló mintákat használunk karrierünk, életünk, családunk, kapcsolataink menedzseléséhez, nem igaz? Az önbizalomhiány vagy a lehengerlő stílus nem szokott rejtve maradni egyik területen sem. Így aztán bármibe fogunk is, a bevált (vagy csak megszokott, ismerős) stratégiákhoz nyúlunk.

Mindenesetre a coaching gondolkodásmódja új elemekkel gazdagította a kineziológiai oldást.
Ezek többek között a következőek:

Még kézzelfoghatóbb lett.
Egyértelműbb lett a rajt és a cél.
Látványosabb lett a célhoz vezető út.
Fontosabb lett az idő(beosztás).
Tervezetten tudatos lett.
Még több fókusz került az erősségekre.
Irányítottabb lett a kommunikáció.
Nagyobb a repertoire.

(És leellenőrzőm a házit)


De formáltuk a coachingot is, hiszen pikk-pakk ki tudjuk tesztelni, hogy a célt, az ahhoz vezető utat, valamelyik feladatot vagy magát az elhatározást terheli-e stressz. Hiszen van, hogy kiválóan tervezünk, de nem vesszük észre, hogy valamelyik blokkunk még az első lépés előtt agyoncsapta az egész tervet.

Szóval coach-kineziológia, mert a rajt-cél győzelemhez jó terv is kell. :-)

2013. április 28., vasárnap

Most ez megy :-)

Unokabátyám hívta fel figyelmemet erre a videóra. (tényleg kösz Lóri) Nem ismertem a pasit. Megnéztem ezt a filmet és azóta nem bírom kiverni a fejemből. Mi tagadás, beszippantott. 
Ha elfelejteném, hogy milyen a MOSTban élni, akkor majd mindig újranézem.

http://www.youtube.com/watch?v=l8Xc2amoUz8&playnext=1&list=PL41AF40B2E58EC5E0

2013. március 24., vasárnap

Dr.Bruce Lipton: Tudat a belső teremtő

Hit és tudomány...

Immár bizonyos, hogy gondolataink átprogramozásával szervezetünkön is változtathatunk! Aki elolvassa ezt a könyvet, egyszer és mindenkorra megváltoztatja elképzeléseit a gondolkodás természetéről. Megdöbbentő felfedezések arról tanúskodnak, hogy gondolataink szervezetünk valamennyi sejtjére hatással vannak. A szerző – neves sejtbiológus – képekkel és mindennapi példákkal, közérthetően és szellemesen fejti ki mindezt. Eszerint nem a gének és a DNS szabályozzák az életfolyamatokat, hanem sejten kívüli tényezők. Többek között azok az erőterek, amelyeket pozitív és negatív gondolataink gerjesztenek. Ez alapvetően befolyásolja személyes életünket és az emberiség jövőjét. 
Nagyszerű, mélyenszántó könyv ez, amelyet gyönyörűség olvasni. Nem kevesebbet közöl, mint a rég keresett "hiányzó láncszemet" anyag és tudat között. Valóságos enciklopédiája a legfrissebb ismereteknek, egyszerre világítóan okos és átláthatóan világos. E kötet lapjain olyan vadonatúj és felforgató világkép bontakozik ki, amely sarkaiból fordíthatja ki a jelenlegi tudományt. 
"Az élet természetére vonatkozó felismeréseim engem is meglepetésszerűen értek. Közel két évtizeden át a biológia központi dogmáját – miszerint az életet gének szabályozzák – programoztam orvostanhallgatók agyába. Másfelől nem is voltam olyan nagyon meglepve. Ösztönösen mindig is éreztem, hogy valami nincs rendjén a genetikai determinizmussal… mindenesetre feldobott, hogy nézeteim megváltoztatásával az életemet is átformálhatom. Eltöltött a lelkesedés, amikor rájöttem, hogy a tudomány útját járva áldozatból sorsom kovácsává léphetek elő."

2013. március 10., vasárnap

Kineziológia: segítség a tanulásban 4


Azt ígértem, hogy megmutatok egy rövid programot a tanulás és a vizsgák átvészelésére.
Felhívom a figyelmet, hogy mindez nem varázslat. Segítséget nyújt a tanuláshoz és vizsgahelyzetekben. Csak olyan tudást hozhat felszínre, ami már bent van a fejedben :-)))
Gyakorlást igényel, ami nem megy egyik napról a másikra. Reggel és este javaslom a gyakorlatokat akár ágyban fekve is. Plusz tanulás és vizsga előtt.
Még valami. Az előző cikkekből kiderülhetett, hogy egyénenként más-más programra lehet szükségünk. Ami most következik, az egy általánosan használható program.

Először is a két agyfélteke integrálása a cél. Egyszerű gyakorlat, ha ülve a jobb kezünkkel a bal combunkat érintjük meg úgy, hogy közben a lábunkat egy kicsit fel is emeljük. Aztán a bal kéz jön és a jobb láb. Állva egyszerű keresztezett láb és kézlengetésnek felel meg az előbbi gyakorlat (mintha menetelnénk), de talán fura látvány lehet az osztályteremben...

Rajzolhatunk nyolcasokat is: bal kézzel balra fekvő nyolcast, jobb kézzel jobbra álló nyolcast. Írhatjuk papírra, a tenyerünkre vagy jó nagyban a levegőbe is.
Tanulás előtt mindig végezzük el valamelyik gyakorlatot, hogy a lehető leghatékonyabban tudjunk tanulni.

Amit a testkémiáért tehetünk: igyunk sok vizet. Többet mint szoktunk. Ha lehet, a vizsgán és dolgozat közben is igyunk.
A fülünkön minden fontos akupunktúrás pont megtalálható. Ha megmasszírozzuk a fülünket, akkor ezzel kiegyensúlyozzuk egész testünk energetikáját. Magyarul felturbózzuk kicsit. 
Alulról felfelé, majd fentről lefelé masszírozzuk meg háromszor, hadd legyen jó piros!


Lelkileg is felkészülhetünk. 
A homlok-tarkó tartás mindenki számára nagy segítség lehet. Ekkor a stresszhelyzetben az agytörzsbe tóduló  vérkeringést (ismétlésként ekkor az "üss vagy fuss" elv szerint az érzelmeink irányítanak és nem tudunk gondolkozni) visszacsaljuk a homloklebenybe és a tarkó környékén található látóközpontba. Ha homlokunk lüktetni kezd, akkor elértük, amit akartunk. Ezzel képesek leszünk ismét tudatosan gondolkozni és hozzáférünk az eddig megtanult tudáshoz.


És végül egy kis vizualizációs gyakorlat. Ülj le kényelmesen, csukd be a szemed és fogd meg egyik kezeddel a homlokodat, a másikkal pedig a tarkódat. Várj, míg lüktetést érzel a homlokodon lévő kezedben, 
majd hangolódj rá egy vizsgaszituációra. Gondolj egy már megtörtént (vagy többször is megtörtént) helyzetre. Mondjuk izzadt a tenyered, elkezdett remegni, a gyomrod fájt vagy szívdobogásod lett. Meghallottad a neved és elindultál a tábla felé... Te ezt jobban tudod. Amikor átérzed a helyzet súlyát, akkor próbáld meg kitalálni, hogy ez az érzés milyen színben jelenik meg neked. Amikor ez is megvan, akkor azt gondold ki, hogy milyen színnel tudnál magadon ebben a helyzetben segíteni. Mi nyugtatna meg? Mitől lennél egyensúlyban? Burkold be magad ebbe a színbe, vagy öntsd le magad ilyen színű festékkel, szállj be egy ilyen színnel megtöltött medencébe, vagy ami jól esik. Amikor sikerült megnyugodnod, válassz magadnak egy szimbólumot, amivel a benned most uralkodó érzést tudnád jellemezni. Ez lehet egy tárgy vagy állat, egy növény, kristály, de akár maga a szín is. 


Most megmutattad a testednek, hogyan viselkedjen vizsgahelyzetben. Meg is kell neki tanítanod. Ezt gyakorlással érheted el. Egy idő után aztán már csak rá kell gondolnod a szimbólumodra és máris előhívható ez az állapot.

Ez az egyszerű gyakorlat normális vizsgadrukk esetén segít. Ha nagyobb trauma áll a problémáid mögött, összetettebb segítségre lesz szükséged.

1.Rész
2.Rész
3.Rész

Kineziológia: segítség a tanulásban 3



Táplálkozási/biokémiai egészség a tanulásban


Az agymunka energiába kerül. Ezt többek között a helyes táplálkozással tudjuk megteremteni. Túl sok és nehéz ételek túlzottan elveszik a test figyelmét a szellemi munkáról. (teli hassal inkább elalszunk) Táplálék nélkül pedig máshonnan veszi el a szervezet az energiát, takarékra kapcsol.
Azt is tudjuk, hogy a kávé és a cigaretta vagy egyéb szerek hogyan befolyásolják a tanulási folyamatokat.
Az emberi test kb 70%-a víz. Vízre van szükség a test kémiai és biológiai folyamataihoz, a sejtek közötti anyagcseréhez és az agy és a test közötti kommunikációhoz is. Stresszhelyzetben több vizet használunk fel, mint nyugalmi állapotban. (kiszárad a szánk) A stresszhormonok kiöblítéséhez is vízre van szükség.


Érzelmi/mentális egészség és a tanulás

Az érzelmi stresszt mindenki ismeri, de talán a háttérben zajló folyamatokat kevésbé. Egy kínos felelés emléke sejtmemória szintjén is rögzül bennünk. Ez azt jelenti, hogy későbbi „felelős” helyzetben nem csak félünk tőle, hogy újra megtörténik a kínos jelenet, de testünk is produkálja ugyanazokat a tüneteket: kiszárad a szánk, lüktet a fejünk stb. Lehet, hogy elég csak felállni, máris izgulni kezdünk.
Van azonban kevésbé átlátható következmény is. Például ha egy kislány leesik a bicikliről, az fizikai traumára ugyanúgy emlékszik az agy, mint a lelki traumára, ezért hasonló szituációktól védeni fogja magát a jövőben. Ha olyan helyzetbe kerül tehát, melyet veszélyhelyzetnek ítél meg, védekezni próbál. A tanulásra, dolgozatra, vizsgára nem tud jól odafigyelni, hiszen most a „túlélésre” koncentrál.

A következő cikkben egy rövid programot fogok bemutatni, ami segíthet a tanulásban és a vizsgák átvészelésében. 

1.Rész 2.Rész
4.Rész

Kineziológia: segítség a tanulásban 2


Az egészség fizikai/strukturális oldala és a tanulás

A nagyagy két részből, a jobb és a bal agyféltekéből áll. Ezeket a kéregtest köti össze egymással és az ellentétes testoldallal. Az agyunk és ezáltal a tanulás is akkor működik a legjobban, ha mindkét agyféltekénk be van kapcsolva.
Funkciójukat tekintve teljesen másként működnek: a bal agyfélteke, mely a testünk jobb oldalát irányítja, a tudatos, elemző, próbálkozó agy. Racionális és logikus, kommunikatív, számol és aggódik. Koncentrál, igyekszik, akar, beszél, kérdez és kifejez. Részekre szedi az egészet. (Matematika, nyelvtan, kommunikáció/férfi/aktív)

A jobb agyfélteke ezzel szemben vizuális, kreatív, muzikális, befogadó. Ösztönös, válaszol. Benne él a teljes kép, ő rakja össze az információkat egésszé. Megérző, a testünk bal oldalát irányítja. (Művészlélek/női/passzív)

Ha a két agyfélteke nincs összekapcsolva, gondok jelentkezhetnek tanulás közben.
Például ha tábláról kell másolni, a túlzottan balos agy annyira koncentrál, hogy mindent jól leírjon, hogy épp ezért képtelen az egészet befogadni, így mondjuk akár több betűt is kifelejt a szóból vagy több szót a mondatból.
A jobbos agy fantáziál: mást vél látni, mint ami valójában a táblán szerepel. Lerajzolja, és nem elemzi a látványt.
Olvasás közben a balos ugyan mindent pontosan kiolvas, de fogalma nincs róla, hogy mit olvasott. A jobbos ugyanakkor költ. A cickát cicának olvassa fel, stb.
Balról jobbra olvasunk és írunk. Ha a két agyfélteke összehangolt, akkor remekül megy mindkét tevékenység. De ha egyszerre csak az egyik agyféltekét használjuk, akkor a lap közepéig a jobb agyfélteke, utána pedig a bal dolgozik. Ez okozza a fenti problémákat. 

2013. március 9., szombat

Kineziológia: segítség a tanulásban 1


Ha meg akarjuk érteni, hogyan segíthet a kineziológia a tanulásban, tisztáznunk kell néhány fogalmat.

Az egészség háromszöge: egyenlő oldalú háromszög, melynek oldalai a fizikai/strukturális (csontok, izmok, inak) a táplálkozási/biokémiai és az érzelmi/mentális egészséget szimbolizálják. Ha bármelyik oldal elmozdul, azzal felborul az egyensúly. (Részletesebben itt olvashatsz erről)

Stressz: tulajdonképpen a szervezet reakciója bármely normálistól eltérő terhelésre.  Stresszhelyzetben az ember a „túlélésre” fordítja minden fellelhető energiáját a „küzdj vagy fuss” elv alapján, nem pedig az átgondolt, tudatos cselekvésre. (Részletesebben itt olvashatsz erről)

Hagyományos Kínai Orvoslás: szerint a testben meridiánokon keresztül folyik az életenergia. A stressz okozta kibillentség blokkolja az energia áramlását. Ezek a blokkok hasonló helyzetben aztán aktiválódnak bármelyik síkról legyen is szó, nem engedik az energiát oda, ahol szükség van rá.


Mivel az egészség egyensúlyt jelent, akkor működünk jól tanulás közben (és vizsgahelyzetben is), ha mindhárom oldal kiegyensúlyozott. Bármelyik oldal billen is ki, az befolyásolja a tanulási folyamatot  és persze a másik két oldalt.
Lehet, hogy nehéz ezt most elképzelni, ezért segítek konkrét példákkal. Ha azon jár az eszed, hogy épp összebalhéztál a barátoddal/barátnőddel, vagy valaki bajban van a családban, akkor ugye nehezen megy a tanulás. A lelki bajokhoz társulhatnak mindjárt testi tünetek is: emésztési problémák, alvászavar, derékfájás. 
Üres gyomorral, gyógyszerek hatása alatt lehetnek hangulatváltozásaink, és elgyengült izmok stb. Így sem egyszerű koncentrálni. 
Ha törött lábbal fekszünk otthon, akkor elvileg volna időnk tanulásra, de a hátunk közepére sem kívánjuk, elég vacakul vagyunk így is...




Tehát az egyik "baj" hozza a másikat. Mivel a testünk és a lelkünk remekül megjegyzi ezeket az állapotokat, vizsgaszituációban eszünkbe is jut, a szervezet könnyebben emlékszik erre mint a megtanult képletekre. Hogy miért? Mert azt hiszi, veszélyben van, menti magát.  

Nincs vész, okosak vagyunk: új viselkedést is tanulhatunk, új stratégiát stresszhelyzetre.
A következő részekben a teljesség igénye nélkül adok néhány tippet, hogyan hozhatjuk magunkat olyan állapotba, amelyben jobban megy a tanulás és a teljesítés.
Jó munkát! :-)

2013. február 19., kedd

Kineziológia és a gyerekek


Gyerekek esetében is jól működik a kineziológia, sőt! 

Sőt egyrészről azért, mert a gyerekek sokkal nyitottabbak, hogy úgy mondjam tisztábbak a felnőtteknél. Sokkal több alázattal ülnek az oldáson, teljesen rád hagyatkoznak, megbíznak benned a felnőttben. Egyszerűen fogalmazva kevesebb egóval érkeznek és ez hamarabb utat nyithat a megoldás felé. Ahogy egy betegség is hamarabb leveszi őket a lábukról mint egy felnőttet, a befogadás, a javulás is gyorsabb lehet. És különben is: a gyerek egyszerűen imádnivaló, csupa izgalom és sokkal egyszerűbben kezelhető mint a felnőttek.  

Másodszorra is sőt, mert mennyivel jobb nekik, hogy hamarabb megszabadulhatnak a korlátozó mintáiktól, hamarabb megtanulhatják, hogy jólétük attól függ, mit tesznek vagy nem tesznek meg érte... Ezáltal olyan erő (hatalom) birtokosai lehetnek, amivel könnyebben megbirkóznak majd az akadályokkal. Nyilván nem fogják elkerülni a feladatokat, csak máshogy futnak nekik.

Hogy megy ez a gyakorlatban?
Hat éves korig (plusz-mínusz) az anyán keresztül oldjuk a gyerekeket. Addig ők még szinte egy test, egy lélek. 
Hat éves kor után viszont már csak a gyerekkel dolgozunk. 
Hogy ott lehet -e az édesanya? Én nem javaslom. 
Előfordulhat, hogy épp vele van konfliktusa, vagy mellette nem tud úgy megnyílni, kibontakozni. De nem kell aggódni, a gyermek is biztos válaszokat ad arra vonatkozóan, hogy mi az, amit elbír, mit képes feldolgozni.


Bár még gyerek, teljes értékű partner. Ez nem kehet kérdés. A bizalmát ki kell érdemelni, nem szabad visszaélni vele. Egyedül ő dönti el, hogy a köztünk lezajlott eseményeket kivel osztja meg és milyen mértékben. 

2013. február 18., hétfő

Hogyan kezeljük a stresszt? 2.Rész


És jöhet az érzelmi stresszoldás.
A kineziológusok gyakran alkalmaznak homlok-tarkó fogást. Ekkor a vérkeringést visszacsalogatjuk a tudatosságért felelős agyi területekre, így hozzáférünk a gondolkodó énünkhöz. Ez a tartás segít, hogy ne az érzelmeink befolyásoljanak és képesek legyünk problémamegoldó stratégiákat elérni.

A stressz maga teljesen egyéni dolog. Ugyanarra a helyzetre eltérően reagálunk, sok mindentől függ, hogy milyen intenzitású a szervezet stresszre adott válasza (ezt már te is tudod: testkémia, fizikum, lélek terheltsége).
Vajon mi az az emlék, ami miatt például egy vizsgát vagy egy randevút olyan stresszes élményként élek meg, mintha az életemért kellene küzdenem? Hacsak nem volt valami tapasztalati előzménye, nem volna okom azt gondolni, hogy a túlélés a legfontosabb feladat ebben a helyzetben.

A stresszoldás szempontjából e három színtér közül a harmadikat tartom a legerősebbnek. Hogy miért? A másik kettővel nagyszerűen kiegyensúlyozódunk energetikailag, viszont ha megkeressük azt a  mintát, ami újra és újra előhozza belőlünk bizonyos helyzetekben a stresszes állapotot, akkor azt kijavítva nem esünk bele ismét abba a helyzetbe, amiben egyensúlyoznunk kell. Míg az első két síkon a jelenben dolgozunk, a lelki/mentális síkon a múltban is.
Ha megvan a rossz minta, akkor azt ki is lehet javítani. Ha kijavítottuk, akkor választhatunk újat, és rövid edzéssel már a kezünkben is van az irányítás.

1. Rész

Hogyan kezeljük a stresszt? 1.Rész


Egy biztos: elkerülni nem tudjuk a stresszt kiváltó okokat, de ne is akarjuk, hiszen akkor az életet kerülnénk el. Az új élethelyzetek, kihívások, próbatételek elengedhetetlenek fejlődésünk szempontjából.
Javasolt inkább mindenkinek a saját, egyénre szabott stresszkezelő technikáit megkeresnie. Érdemes feltérképezni, hogy milyen minták akadályozzák a mindennapi problémáink hatékony megoldását. Emelhetjük a hatékonyságunkat, ha tudatosítjuk gyengéinket. Lehetünk mi a helyzet irányítói ahelyett, hogy elszenvedői lennénk. Nem szükségszerű, hogy túllépjük a stressz első stádiumát…

A cél az, hogy hatékonyan tudjuk kezelni ezeket a szituációkat és minél hamarabb helyreállítsuk az egyensúlyt. Az egyensúly harmonikus, egészséges állapotot jelent. Legjobb, ha ezt a folyamatot három oldalról támogatjuk: a test kémiája, a test fizikuma és a lélek szintjén.


Először is ügyelnünk kell a testkémiára. A stresszhelyzet még több vizet kíván, ezért igyunk sokat. Természetesen nem cukros italokra gondolok, hanem tiszta vízre, hogy elősegítsük a stresszhormonok kiürülését a testből.

A kiegyensúlyozott táplálkozás sem árt, mivel bizonyos anyagok segítenek, némelyek pedig gátolnak a stresszoldásban. Sok nézet létezik ebben a témában. Kísérletezés helyett érdemes kideríteni, hogy konkrétan kit mi támogat. De álljon itt néhány ötlet is!

A fekete csokoládé hangulatjavító feniletilamint és nyugtató hatású flavonoidokat tartalmaz. (Szerencsére:-)) A szénhidrátok segítenek egy nyugtató hatású hormon, a szerotonin termelésében. Az  omega-3 zsírsavak segítenek visszafordítani a stressz tüneteit szintén a szerotoninszint növelésével, továbbá gátolják a stresszhormonok (kortizol, adrenalin) termelődését. A dió segít a vérnyomás csökkentésében. A napraforgómag kiváló folsavforrás, mely segít az örömérzetet kiváltó dopamin termelésében. Leveles zöldségekben, például a spenótban megtalálható magnézium révén javul a szervezet stresszre adott reakciója. Stb.

Gyógyteák, illóolajok is segítenek a lazulásban.

Egyértelműen segít a mozgás és a pihenés is. Valahol ki kell engedni a gőzt. Sport, masszázs, jóga stb. ellazítják, egyensúlyba hozzák a fizikai testet.
Mozgás közben stresszoldó hormon termelődik, nem véletlen, hogy utána más színben látjuk a világot.

El ne felejtsem... Az ölelés. Öleléskor, érintéskor oxitocin termelődik, amely szintén segít a stressz oldásában. Hát akkor ölelésre fel...

Mint tudjuk, az alvás is csodákra képes. Közben elengednek az izmok, test, lélek és szellem ellazul. A szervezet háborítatlanul végzi a dolgát.

Na de, azt gondolom, hogy legtöbbször tudjuk is, hogy épp mire volna szükségünk. De idő, meg pénz és még sorolhatnám a kifogásokat. Pedig a rendszeresen fordítunk magunkra időt, akkor hosszútávon pont ezzel fogunk időt nyerni. Szeressük magunkat annyira, hogy törődünk az egészségünkkel.

2013. február 17., vasárnap

1-2-3 Stressz!!! A harmadik stádium



Amennyiben a stressz hosszú ideig, akár hónapokig is eltart, további látható jelek mutatkoznak a testen. Most már mindkét szemünkben több fehér látszik alul, mint szokott. Nagy bánat vagy stressz jelei ezek, legkésőbb ekkor van szükségünk minél előbbi segítségre.
Ez a stressz harmadik stádiuma.
Most már mindenki számára világos, hogy miért hibáztatják a stresszt sok betegségért. A szervezet olyan készenléti állapotba kerül, amely nagyon igénybe veszi az életfunkciókat. Minél tovább tart, annál nagyobb és annál kevésbé visszafordítható következményekkel járhat.

Nem kérdés, valamit tenni kell. Nem igaz?

1. rész
2. rész

1-2-3 Stressz!!! A második stádium

Manapság egy normális ember életében kevés valódi küzdj vagy fuss helyzet alakul ki. Nem a kardfogú tigrissel szemben állva kell az életünkért megküzdenünk. Az iskola, a család és a munkahely másfajta kihívásokat tartogat.
Sajnos sokszor elmarad a katarzis, nem engedjük ki a gőzt és ez a felfokozott állapot tartósan is megmaradhat.
A szervezet kénytelen ellenálló képességét a normális fölé emelni, hogy az állandó stressznek ellen tudjon állni.
Ez a másodfokú stressz állapota. 

Testünk egyik fele (agyunk egyik fele) alapvetően gyengébb a másiknál. Ha a stressz sokáig tart, akkor ez a különbség a szemünk állásában válik láthatóvá. Az egyik szemünk kissé feljebb csúszik, alul több fehérje látható, mint a másik szemünkben. De nem csak külső jelei vannak ennek az állapotnak, rengeteg betegséggel szemben vagyunk védtelenek ilyenkor.

Korlátozó hitrendszerek és a reális gondolkozás hiánya miatt alakulhat ki ez az állapot. Nem tudunk - vagy azt hisszük, hogy nem tudunk - megbirkózni a problémával. Erre a helyzetre nincs kialakult túlélési stratégia, ugyanakkor a stresszes állapot gátolja az új stratégia kialakítását. Ördögi kör?

1. rész
3.rész

1-2-3... Stressz!!! Az első stádium

Mit jelent a stressz? 

Röviden szólva a szervezet reakciója valamilyen a normálistól eltérő külső körülményre.

Természetesen minden ember találkozik váratlan, nem kívánatos vagy ismeretlen helyzetekkel, hiszen erről szól az élet. Lehet ez csupán hőség, lehet egy baleset, de egy várva várt találkozás is: folyton reagálunk a világra. Minden azon múlik, hogy a stresszhelyzetben felfokozott állapot mennyi ideig áll fenn, tehát hogy képesek vagyunk -e végül megbirkózni vele. 

Stressz következtében a szervezet minden energiája arra fordítódik, hogy az adott helyzetet túléljük. Ahogy a testünk a nem szükséges területekről elvonja az energiát, az így nyert pluszt a túlélésre fordíthatja: futásra vagy küzdelemre.


A szív- és keringési rendszer, a vegetatív idegrendszer, a hormonmirigyek működése úgy alakul, hogy elegendő energia álljon rendelkezésre a támadáshoz vagy a meneküléshez. A test vizet von el, tartalékol, a szemek, a száj kiszáradnak. A pórusok bezáródnak, a bőr olajtartalma kicsapódik, így az csillogóvá válik, a kezek kihűlnek, a szem kimerevedik.  A szemhéj lejjebb ereszkedik, hogy megvédje a szemet a kiszáradástól.
Ezt hívjuk a stressz első stádiumának.

Ösztönösen cselekszünk.
A stresszre az érzelmi túlfűtöttség és a csökkentett tudatosság jellemző. A gondolkodás ilyenkor nem az erősségünk, kibillent állapotban vagyunk, elveszítjük az irányítást, szem elől tévesztjük a célt. Inkább vagyunk képesek kifutni a világból, mint szellemi munkát igénylő feladatot megoldani. 
Ha a "futás vagy a harc" lezajlik, akkor a szervezet túlfűtöttsége lecseng, visszaáll az egyensúly.



2013. február 3., vasárnap

Ann Gadd: Árulkodó szokásaink


"Megőrjítenek saját szokásaid? Tudattalan, látszólag irányíthatatlan tettekkel vágod a fát saját magad alatt? Elveszíted a kulcsaidat, halogatsz dolgokat, rágod a körmöd, küszködve próbálsz pontos lenni, horkolsz, tekergeted a hajtincseidet, túl sok kávét iszol, vagy esetleg napi egy doboz cigarettáig meg sem állsz...? 

E sorokat olvasva a legtöbben a fenti példák közül legalább eggyel, ha nem az összessel azonosulunk! Mindezek a szokások (és sorolhatnánk még őket százszámra) idegesítők, vagy hosszú távon akár egészségtelenek is lehetnek; rövid távon azonban enyhítik a feszültséget. Miért olyan lényeges részei a rögzült viselkedésminták létünknek? Szokásaink a mai napig elkerülték figyelmünket, letagadtuk őket, vagy nem vettünk róluk tudomást. Amint azonban egyre jobban megértjük a testünk és elménk közötti összefüggéseket, el kell ismernünk, hogy érzelmi életünk és fizikai tetteink minden bizonnyal kapcsolatban állnak egymással. 

Az árulkodó szokásaink c. könyv segítségével ráláthatunk viselkedésmintáink hátterében rejlő okokra, miértekre. Az igen gyakori, a légzőrendszert, a szájat és a beszédet érintő szokások, szexuális, manipulatív és ártalmas viselkedésformáink, valamint gyermekkori és öregkori magatartásunk átfogó vizsgálata révén megérthetjük, hogy tudattalan viselkedésünk valójában gyakran a lelkiállapotunkat jeleníti meg fizikai szinten. Ha megtanuljuk, hogyan érthetjük és változtathatjuk meg vagy számolhatjuk fel kevésbé kedvelt szokásainkat, nagyot lépünk előre azon az úton, mely boldogabb, egészségesebb emberi létünkhöz vezet."

Megértjük, megkeressük a mintát, feloldjuk, majd választunk magunknak újat... Így megy ez:-)

2013. január 12., szombat

Az egészségről...



A kineziológiában az egészség szimbóluma egy egyenlő oldalú háromszög. A három oldal a fizikai/struktúrális, a táplálkozási/biokémiai és az érzelmi/mentális egészséget jelentik. Egészségről akkor beszélünk, ha mindhárom oldal egyforma hossú. 
Egy egészségesen működő embernek némi stresszt tudnia kell kompenzálni, de nagyobb vagy hosszantartó stressz elmozdíthatja a háromszög bármelyik oldalát. Ha az egyik oldal kimozdul, az hatással lesz a másik kettőre is. Lássuk, hogyan!

Ha valaki elesik és eltöri a lábát, valószínűleg egyben érzelmi törést is elszenved. A mozgás korlátozása pedig változást fog hozni az anyagcsere folyamataiban is. 
Egy érzelmi trauma megváltoztathatja az anyagcserénket. A súlyunk változása pedig a csontozatunkra és izomzatunkra lesz hatással.
Hormonális változás hoztat érzelmi problémákat, melyeknek pedig izomgörcs, hátfájás lehet a következménye.

Az egészség háromszögének bármely oldala mozdul is el, a harmónia helyreállításának legbiztosabb módja, ha mindhárom oldalon dolgozunk.

Például a candida gomba ellen a leghatásosabb, ha három fronton vesszük fel a harcot: biokémiai szinten (irtunk, diétázunk, visszatöltünk), mozogni is ajánlatos (az oxigéndús környezetet nem szeretik a gombák) és azt sem árt megnézni, lelki szinten hol talált rést rajtunk egy élősködő. 

Én ez utóbbiban tudok segíteni, mindegy, melyik oldal kibillenése okozta az egyensúly felbomlását.